Rok 1941 w USA był ostatnim rokiem stabilnego i spokojnego życia podczas gdy w Europie od 2 lat toczyła się okrutna wojna. Stany Zjednoczone zaangażowane były w uzbrojenie i wyposażenie wojsk Alianckich jednak nie brały bezpośredniego udziału w Wojnie. 7 grudnia 1941 roku wszystko się zmieniło. Atak Cesarstwa Japonii na bazy wojskowe USA Pearl Harbor. Atak na terytorium USA spowodował przystąpienie Stanów Zjednoczonych do II Wojny Światowej.

Produkcja cywilna samochodów wszystkich producentów w USA została całkowicie wstrzymana a zakłady i fabryki przestawione na produkcję sprzętu wojskowego. Modele 1941 był ostatnim pełnym rocznikiem przedwojennej motoryzacji w USA.
Buick Century 1941.

W 1941 roku dla modelu Century dostępne były 3 typy nadwozia:
– zamknięte, 2-drzwiowe „Sedanette”
– zamknięte, 2-drzwiowe „Business Coupe”
– zamknięte, 4-drzwiowe „Touring Sedan”
Samochodów Buick z 1941 roku używali w czasie II Wojny Światowej jako wozów sztabowych generałowie Montgomery i MacArthur. Również aktor Cary Grant używał prywatnie samochodu Buick Century z 1941 roku. Po zakończeniu Wojny model Century nie wrócił już do produkcji.
Buick ten został w 2016 roku zakupiony w USA od kolekcjonera. Samochód zarejestrowany był w USA jako pojazd historyczny, jest w pełni sprawny i posiada aktualne dopuszczenie do ruchu stanu Nowy Jork na rok 2017.

Silnik to największa i najmocniejsza wersja słynnej i nowoczesnej górnozaworowej, 8 cylindrowej rzędówki „Buick Fireball". Pojemność 320 cali (5,2 l), 165KM, 377 Nm. Samochód fabrycznie został wyposażony w specjalny układ dwóch gaźników 2 gardzielowych „compound carburetion". Model Century jako połączenie nadwozia mniejszych serii Special i Super z układem napędowym większych serii Limited i Roadmaster był najmocniejszym i jednym z najszybszych wielkoseryjnych przedwojennych samochodów w USA. W modelach powojennych układ podwójnych gaźników nigdy nie był już stosowany do rzędowych 8 cylindrowych silników a układy z modeli przedwojennych często były demontowane i stosowane do budowy Hot-Rodów. W samochodzie jest zachowany cały i w pełni funkcjonalny układ 2 gaźników, wraz ze specjalnym filtrem powietrza. Oryginalny silnik pracuje równo, trzyma ciśnienie oleju, nie dymi.

Skrzynia biegów ręczna, 3 biegowa Synchromesch sprawna w bdb. stanie, sprzęgło działa prawidłowo. Zawieszenie Buicka to wyrafinowana konstrukcja z tylna osią na długich wahaczach wleczonych, wyposażona w sprężyny śrubowe, drążek poprzeczny, stabilizator i hydrauliczne amortyzatory ramieniowe. Dzięki umieszczeniu wału napędowego w szczelnej osłonie praca układu jest cicha i nie przenosi wibracji. Komfort jazdy Buicka z wyrafinowanymi i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi przewyższał inne, nawet droższe marki i modele.

Rama w bdb stanie, bez uszkodzeń. Elementy podwozia pokryte powierzchniową rdzą. Układ hamulcowy w pełni sprawny, wszystkie niezbędne elementy wymienione na nowe. Hamulce obecnie są bardzo skuteczne.
Nadwozie w oryginalnym stanie, nie remontowane i nie naprawiane wcześniej. Widoczna korozja w rejonie progów i styku progów z podłogą kierowcy i pasażera . Powierzchnia podłogi, słupki, w bdb. stanie. Dolne krawędzie lewych drzwi z widoczna rdzą, pozostałe drzwi, maska, tylna klapa w bdb. stanie. Podłoga bagażnika zdrowa, wnęka koła zapasowego wymaga naprawy w dolnej części. Przednie błotniki i nadkola w bdb stanie. Wszystkie szyby oryginalne, szyba czołowa kierowcy i tylna boczna prawa z niewielkim pęknięciem. Wnętrze kompletne i oryginalne, wszystkie elementy i urządzenia sprawne. Zamontowana jest NOWA, oryginalna kierownica ($1200).

BUICK CENTURY JEST CAŁKOWICIE KOMPLETNY.
Długość: 542cm
Szerokość:187cm
Rozstaw osi: 320cm
Masa: 1825kg
Do samochodu jest w komplecie sporo dodatkowych elementów i części o dużej wartości.
Buick znajduje się w Polsce, jest po odprawie i opłatach celnych. Do samochodu jest dokumentacja do rejestracji na żółte tablice oraz dodatkowa literatura.
Możliwość obejrzenia Buicka po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Nie ma możliwości zamiany.

(Koniecznie poinformuj, że dzwonisz z portalu OtoClassic.pl)

 

Podobne oferty